News

Podsumowanie konferencji

Podsumowanie konferencji

by Administrator CMI -
Number of replies: 0

W dniach 24-25 listopada 2023 r. na Politechnice Łódzkiej odbyła się prestiżowa konferencja podsumowująca projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI) zorganizowana przez Politechnikę Łódzką, lidera projektu oraz Politechnikę Warszawską, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Wrocławską, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Stowarzyszenia: I love math i Cyfrowy Dialog. Konferencja, której tematem przewodnim był "Klucz do Kompetencji Jutra", zgromadziła elitarne grono ekspertów, edukatorów oraz praktyków z obszaru informatyki i nowoczesnych technologii.


Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od uroczystego otwarcia konferencji przez Gospodarzy - kierownika projektu CMI, Huberta Gęsiarza oraz zastępczynię kierownika projektu, Annę Firych-Nowacką, co było zapowiedzią pełnego inspiracji dwudniowego wydarzenia, które z pasją poprowadził Radosław Brzózka.


Pierwszy panel poświęcony Sztucznej Inteligencji w edukacji, z udziałem uznanych ekspertów w tym temacie, takich jak Barbara Halska z Rady Programowej CMI, dr inż. Radosław Roszczyk z Politechniki Warszawskiej i Andrzej Jakubowski z Intel Polska, poruszył istotne kwestie związane z korzyściami, możliwościami, ale też zagrożeniami wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji.


Kolejny panel został poświęcony dorobkowi grantobiorców i grantobiorczyń CMI. Dr inż. Marcin Markowski z Politechniki Wrocławskiej, dr hab. inż. Bartłomiej Stasiak z Politechniki Łódzkiej oraz Magdalena Wachulec, trenerka CMI na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z Grażyną Kędzią, grantobiorczynią CMI ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. J. Kukuczki w Poznaniu przedstawili publikacje, które są zwieńczeniem 5 lat realizacji projektu i gromadzą w sobie wiedzę ekspertów i ekspertek, a przede wszystkim doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji projektu CMI.


Trzeci panel był pokłosiem wizyty w Stanach Zjednoczonych naszych grantobiorców i grantobiorczyń w maju i czerwcu tego roku. Panel "Play, Peers, Projects, Passion" uświetnił specjalny gość, Mitchel Resnick z Massachusetts Institute of Technology, który jest twórcą języka programowania Scratch, a także aplikacji OctoStudio, która miała swoją premierę w październiku br. W video rozmowie z gościem specjalnym mieli okazję wziąć udział również uczniowie i uczennice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice pod opieką grantobiorcy CMI, Pawła Bednarczyka.


Wieczorem odbył się uroczysty wieczór, który upłynął pod znakiem koncertu orkiestry Politechniki Łódzkiej, a także wręczenia przez Daniela Dudę – Dyrektora Biura Centrum Projektów Polska Cyfrowa, dr hab. inż. Andrzeja Romanowskiego – Prorektora ds. kształcenia PŁ oraz kierownictwa projektu CMI, zasłużonym osobom nagród związanych z projektem CMI. Wystąpienia grantobiorczyń, grantobiorców CMI, takich jak Marty Florkiewicz-Borkowskiej i Pawła Koszałki, stanowiły inspirujący akcent tego wieczoru.


Drugiego dnia konferencji, w ramach części warsztatowej, odbyły się wykłady plenarne oraz bloki warsztatowe prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin informatyki i edukacji m.in. Robotics to suppeorted Adult education prowadzony przez Dr hab. inż. Grzegorza Granosika, prof. Uczelni, Politechnika Łódzka czy dr Krzysztof Wojewodzic z wykładem ,,Jak pracować wydajniej w szkole? Tematyka warsztatów obejmowała szeroki zakres zagadnień, począwszy od robotyki, poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii w nauczaniu, aż po metody kreatywnego uczenia.



Konferencja zakończyła się w atmosferze aktywnej dyskusji oraz wymiany doświadczeń, stanowiąc cenny wkład w rozwój edukacji informatycznej w Polsce i na świecie.